Czy nauczyciel może zadać pracę domową na święta? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy nauczyciel może zadać pracę domową na święta?

Czy nauczyciel może zadać pracę domową na święta?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Annie Spratt on Unsplash

Wkrótce przerwa świąteczna w szkole, ale w wielu miejscach uczniowie dostają zadania domowe na po świętach. Czy to jest legalne?

Za chwilę rozpoczyna się przerwa świąteczna w szkołach, ale w grudniu uczniowie mają ostatni miesiąc przez zakończeniem pierwszego półrocza i wystawieniem ocen. Dlatego jest to dość intensywny czas.

W tym roku wolne od szkoły zaczyna się od 23 grudnia 2022 i trwa do 1 stycznia 2023. Zimowa przerwa świąteczna będzie nieco krótsza niż rok temu, a kolejne dni wolne od szkoły to dzień 6 stycznia 2023, czyli święto Trzech Króli.

Jednak okazuje się, że w wielu szkołach uczniowie otrzymują zadania domowe, które należy wykonać właśnie przed styczniowym powrotem do szkoły, czyli właśnie w przerwie świątecznej. Czy tak można?

Zadania domowe: Co na to Rzecznik Praw Dziecka

Zwykle z początkiem roku szkolnego w mediach pojawia się dyskusja na temat legalności prac domowych. Tymczasem zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148, ze zm.) to statut szkoły określa dopuszczalne formy pracy uczniów i zasady ich oceniania, m.in. sprawdziany, odpowiedzi ustne, kartkówki, aktywność na lekcjach, dodatkowe prace, np. referaty i prezentacje, oraz właśnie prace domowe.

Jak czytamy na stronie Rzecznika Praw Dziecka, w jego opinii praca domowa spełnia ważne funkcje dydaktyczne, począwszy od utrwalania wiadomości zdobytych podczas zajęć w szkole, poprzez rozwijanie inicjatywy ucznia, po kształcenie samodzielności myślenia i działania.

Rzecznik Praw Dziecka zastrzega, że prace domowe nie mogą stanowić nadmiernego obciążenia dziecka, które musi mieć czas także na odpoczynek, zabawę, uczestnictwo w życiu rodzinnym, spotkania z rówieśnikami i rozwijanie zainteresowań.

Uczniowie nie są jednak pozbawieni prawa głosu, jeżeli czują się przeciążeni pracami domowymi. Mogą o tym porozmawiać z wychowawcą lub poinformować dyrektora szkoły. Rzecznik Praw Dziecka przypomina, że dyrektor – w ramach nadzoru sprawowanego nad pracą nauczycieli – ma obowiązek zweryfikować taką informację. Pomocą w tej sprawie może służyć również samorząd uczniowski.

CZYTAJ TEŻ >>Święta z dzieckiem - wigilijne menu dla malucha